Tournaments - Entrants by division

2017 National Squash Championships (Open Age Division)

Entrants by division

Men 35+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Stait, Alex M. Fri 12:20pm, PCCA Ardmore,PA
 2.  Sayward, John Fri 12:20pm, PCCB Branford,CT
 3.  Singh, Aman Fri 12:20pm, PCCA ,IL
 4.  Almeida, David Sat 12:25pm, PCCA Woodbury,MN
 5.  Waltman, Samuel Fri 12:20pm, PCCB ,UT
Men 40+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Fiteni, Michael Sat 11:05am, PCCA ,PA
 2.  Kalaitzis, Fabian Sat 11:45am, PCCA ,NY
 3.  Chilufya, Lazarus Sat 11:45am, PCCB Baltimore,MD
 4.  Pierson, Stephen Sat 11:05am, PCCB Brooklyn,NY
 5.  Bastien, Pierre L Fri 10:35am, PCCA Philadelphia,PA
 6.  Thain, Nigel Fri 10:00am, PCCB Wynnewood,PA
 7.  Pierce, Peter Fri 10:00am, PCCB Bryn Mawr,PA
 8.  Stewart, Rodney M Fri 10:35am, PCCB Elkins Park,PA
 9.  Dearnley, Tim Fri 10:00am, PCCA Wyndmoor,PA
 10.  Barton, Murphy M. Fri 10:00am, PCCA Villanova,PA
 11.  Greenbaum, Doron Fri 10:35am, PCCB Philadelphia,PA
 12.  Caldwell, Carter Fri 10:35am, PCCA Philadelphia,PA
Men 45+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Chin, Richard A Sat 10:25am, PCCA Riverdale,NY
 2.  Musto, John B. Fri 2:20pm, PCC6 Long Island City,NY
 3.  Naseem, Jahangir Fri 1:40pm, PCC4 McLean,VA
 4.  Le Cheminant, Galen J Fri 1:40pm, PCC5 Charleston,SC
 5.  Odeh, Francis F Fri 1:40pm, PCC6 Cliffwood,NJ
 6.  Rodriguez, Rudy Fri 2:20pm, PCC4 Ottawa,ON
 7.  Haley, Christopher P. Fri 1:40pm, PCC3 Lutherville,MD
 8.  Medvecky, Craig R. Fri 1:40pm, PCC3 Baltimore,MD
 9.  Desai, Sunil B Fri 2:20pm, PCC5 Haverford,PA
 10.  Hilton, Joshua D. Fri 2:20pm, PCC5 Portland,OR
 11.  Klipstein, Kevin D. Fri 2:20pm, PCC4 New York,NY
 12.  Johnson, Mark A. Fri 1:40pm, PCC4 Barrington,RI
 13.  Murray, Casey Fri 1:40pm, PCC5 Wyndmoor,PA
 14.  Larsen, Jan Fri 1:40pm, PCC6 Brooklyn,NY
 15.  Sudduth, Matthew P. Fri 2:20pm, PCC6 Philadelphia,PA
Men 50+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Wren, Steve K. Fri 5:00pm, PCCB Gatineau,US
 2.  Ryan, Sean R. Fri 5:40pm, PCC3 Portland,OR
 3.  Wahlstedt, Anders Fri 5:40pm, PCC6 New York,NY
 4.  Sheldon, Brian Fri 5:40pm, PCC2 Overland Park,KS
 5.  Lubowitz, Peter Fri 5:00pm, PCC1 Philadelphia,PA
 6.  Carlin, Will Fri 5:40pm, PCC1 Brooklyn,NY
 7.  Haase, Trent A. Fri 5:40pm, PCC4 Toronto,ON
 8.  Hernady, Eric B Fri 5:40pm, PCC5 Fairport,NY
 9.  glanfield, richard Fri 1:00pm, PCC6 Bryn Marw,PA
 10.  Horan, Dan Fri 5:40pm, PCC5 Brooklyn,NY
 11.  Roper, Geoff Fri 5:00pm, PCC1 Waxhaw,NC
 12.  Bourne, Damon Fri 12:20pm, PCC4 Madison,WI
 13.  Brodo, Jim Fri 12:20pm, PCC6 Narberth,PA
 14.  Friend, Theodore Fri 12:20pm, PCC5 Brooklyn,NY
 15.  Taylor, Camillo J. Fri 12:20pm, PCC3 Philadelphia,PA
 16.  Crema, Stefano C. Fri 1:00pm, PCC6 Providence,RI
 17.  Gagnon, Mario Fri 12:20pm, PCC3 Quebec,QC
 18.  Reiss, David P. Fri 5:40pm, PCC4 Fairfield,CT
 19.  Beauregard, Michael R Fri 12:20pm, PCC6 Bloomfield Hills,MI
 20.  Braverman, Carlos Fri 12:20pm, PCC4 Simsbury,CT
 21.  Sudduth, Robert Fri 12:20pm, PCC5 Marion,MA
Men 55+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Hughes, Dominic Fri 4:20pm, PCC3 Berwyn,PA
 2.  Millman, Richard C. Fri 5:00pm, PCC6 Charleston,SC
 3.  Sealy, Mark L. Fri 4:20pm, PCC6 St. Michael,CT
 4.  Munro, Brad Fri 5:00pm, PCC4 Toronto,ON
 5.  Kaye, Laurence Fri 5:00pm, PCC4 Tucson AZ 85712,AZ
 6.  Lam, Bill Fri 4:20pm, PCC5 Toronto,ON
 7.  Brettkelly, Antony Fri 5:00pm, PCC3 San Francisco,CA
 8.  Lindquist, John A. Fri 5:00pm, PCC5 McLean,VA
 9.  Gill, Simon Fri 4:20pm, PCC4 Darien,CT
 10.  Baker, David R Fri 5:00pm, PCC5 St. Paul,MN
 11.  Robie, Chip Fri 4:20pm, PCC4 Marblehead,MA
 12.  Roberts, Brian L Fri 10:35am, PCC5 Philadelphia,PA
 13.  Lutes, Chris A. Fri 10:35am, PCC5 Somerville,MA
 14.  Reason, Philip J. Fri 10:35am, PCC4 Downingtown,PA
 15.  Berner, Robert L. Fri 11:10am, PCC4 Greenwich,CT
 16.  Burt, Alex R Fri 10:35am, PCC6 Portland,OR
 17.  Darnell, Jon Fri 11:10am, PCC6 New York,NY
 18.  Goering, Robert Fri 10:35am, PCC4 Cincinnati,OH
 19.  Mehta, Mehul M Fri 11:10am, PCC6 Birmingham,MI
 20.  Costa, Duilio Fri 10:35am, PCC6 Apollo,PA
 21.  Von Holstein, Mark Fri 11:10am, PCC4 Mount Kisco,NY
Men 60+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Holley, John Fri 3:00pm, PCC5 Palm Harbor,FL
 2.  Bedore, Thomas P Fri 3:00pm, PCC3 Edmonton,AB
 3.  Riley, Mike F Fri 3:00pm, PCC4 Bristol,RI
 4.  Niederman, Derrick C. Fri 3:40pm, PCC3 Charleston,SC
 5.  Pitoscia, Tony Fri 10:00am, PCC6 Aurora,ON
 6.  Gordon, Guy Fri 3:40pm, PCC4 Markham,ON
 7.  Weatherhead, Wayne Fri 3:40pm, PCC6 Richmond Hill,ON
 8.  Wagner, Geoffrey Fri 3:00pm, PCC6 Lake Oswego,OR
 9.  De Alwis, Visvajit Fri 3:40pm, PCC5 ,GA
 10.  Ennis, Brian Fri 3:40pm, PCC5 Charlestown,RI
 11.  Mald, Lance R Fri 3:00pm, PCC4 Weston,CT
 12.  Gould, Christopher W. Fri 1:40pm, SCH2 New York,NY
 13.  Kelly, Bruce L. Fri 1:40pm, SCH2 Swarthmore,PA
 14.  Dembinski, Thomas Fri 3:00pm, PCC6 Hamden,CT
 15.  Lurio, Douglas M. Fri 3:00pm, PCC5 Merion Station,PA
 16.  Kopachik, Will Fri 10:00am, PCC6 East Lansing,MI
 17.  Fearn, Rolland C Fri 10:00am, PCC5 Louisville,CO
 18.  Hodgson, Thomas S. Fri 10:00am, PCC5 Andover,MA
Men 65+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Sheer, Don P Sat 9:45am, PCC3 Glendale,AZ
 2.  Rumpler, Thomas S. Sat 9:45am, PCC6 Kennesaw,GA
 3.  Brickman, Bruce S. Fri 1:00pm, PCC2 Greenwich,CT
 4.  Wheelwright, Nat T. Fri 1:40pm, PCC1 Brunswick,ME
 5.  mencotti, claude Fri 1:40pm, PCC2 ,MI
 6.  Popovich, Peter Fri 1:00pm, PCC1 Charlotte,NC
 7.  Mitha, Alladin Fri 12:20pm, PCC2 Louisville,KY
 8.  Bishop, Michael J. Fri 12:20pm, PCC1 Seattle,WA
 9.  Cronin, James T. Fri 12:20pm, PCC2 Andover,MA
 10.  Cutler, Thomas R. Fri 12:20pm, PCC1 Potomac,MD
 11.  Sievwright, Graham Fri 1:40pm, PCC2 Louisville,KY
 12.  Buckler, Dennis Fri 1:40pm, PCC1 Midland,MI
 13.  Michaelson, John Fri 1:00pm, PCC1 Stamford,CT
 14.  Souza, Daniel M. Fri 1:00pm, PCC2 Westport,CT
Men 70+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Poulton, Gerry A. Fri 5:00pm, PCC2 Victoria,BC
 2.  Berline, Jim Fri 11:45am, PCC1 ,MI
 3.  Monaghan, Ned Fri 2:20pm, PCC1 New Canaan,CT
 4.  Russell, Douglas Fri 4:20pm, PCC1 ,
 5.  Dratt, Arnie Fri 4:20pm, PCC1 Chicago,IL
 6.  Hogan, Dan B Fri 3:40pm, PCC1 Cambridge,MA
 7.  Cosmi, John R Fri 3:40pm, PCC2 Wayne,NJ
 8.  Stutz, Stanley J. Fri 4:20pm, PCC2 Seekonk,MA
 9.  Berlinghof, William Fri 3:00pm, PCC1 Dresher,PA
 10.  Stever, John Fri 3:00pm, PCC2 Minneapolis,MN
 11.  Murphy, Joseph B. Fri 3:40pm, PCC1 Towson,MD
 12.  Grinberg, Lior Fri 3:00pm, PCC1 New York,NY
 13.  Olsen, Tom G Fri 3:00pm, PCC2 Dayton,OH
 14.  Brown, Tim Fri 3:40pm, PCC2 Denver,CO
 15.  Adamson, William G. Fri 4:20pm, PCC2 Haverford,PA
 16.  Gourlie, Brian B Fri 11:45am, PCC1 Concord,MA
 17.  Gann, Richard G. Fri 2:20pm, PCC1 Montgomery Village,MD
Men 75+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Nelson, John G Sat 8:35am, PCC3 New York,NY
 2.  Zug, James W. Sat 8:35am, PCC6 Bryn Mawr,PA
 3.  Fraze, Walter C Sat 8:35am, PCC5 Fall River,MA
 4.  Kreitler, Robert P. Sat 8:35am, PCC4 Easton,CT
 5.  Weber, Stephen F Sat 8:35am, PCC4 Mc Lean,VA
 6.  Welch, Jerome A. Sat 8:35am, PCC5 McLean,VA
 7.  Hubbard, Bill Fri 11:10am, PCC1 New York,NY
 8.  Young, J. Warren Fri 11:45am, PCC2 Dallas,TX
 9.  Siple, William G Fri 11:45am, PCC2 Berwyn,PA
 10.  Greco, John Fri 11:10am, PCC1 New York,NY
Men 80+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Burlingame, Edward L. Sat 8:00am, PCC3 N. Salem,NY
 2.  Segal, Paul L. Sat 8:00am, PCC5 Delray Beach,FL
 3.  Marsh, Ralph J. Fri 11:10am, PCC2 ,UT
 4.  Leis, Philip E Sat 8:00am, PCC4 Providence,RI
 5.  Shulman, Tom W Fri 10:35am, PCC2 Dayton,OH
 6.  Peppiatt, Geoffrey Fri 10:35am, PCC2 New York,NY
 7.  Gunn, Charles R. Sat 8:00am, PCC4 Potomac,MD
 8.  Zilly, Thomas Fri 11:10am, PCC2 Seattle,WA
 9.  Pirie, Robert B. Fri 10:35am, PCC1 Chevy Chase,MD
 10.  DeSipio, Robert Fri 10:35am, PCC1 Ardmore,PA
 11.  Wilson, Robin H Sat 8:00am, PCC6 Seattle,WA
Men 85+ Singles   View Draw  
Name Start time City  
No Players Found
S.L. Green U.S. Men's Championships   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Harrity, Todd B. Thu 11:00am, PCCA Wayne,PA
 2.  Gordon, Christopher Thu 1:15pm, PCCA Jackson Heights,NY
 3.  Hanson, Christopher R. Thu 12:30pm, PCCB Greenwich,CT
 4.  Douglas, Andrew P. Thu 11:45am, PCCB Brooklyn,NY
 5.  Brownell, Timmy Thu 12:30pm, PCCA Belmont,MA
 6.  Khan, Faraz Thu 1:15pm, PCCB Old Greenwich,CT
 7.  Gill, Harrison Thu 11:45am, PCCB Darien,CT
 8.  Illingworth, Julian T. Thu 11:00am, PCCB Portland,OR
 9.  Lovejoy, Spencer W. Thu 12:30pm, PCCB Branford,CT
 10.  Cunningham, Dylan M Thu 1:15pm, PCCB Philadelphia,PA
 11.  Lane, Gilly Thu 12:30pm, PCCA Philadelphia,PA
 12.  El Halaby, Yasser Thu 11:00am, PCCB New York,NY
 13.  Hamada, Moustafa O Thu 11:00am, PCCA Stamford,CT
 14.  Talbott, Nicolas Thu 1:15pm, PCCA Palo Alto,CA
 15.  Lasusa, Timothy Thu 11:45am, PCCA New York,NY
 16.  Elhendy, Wael Thu 11:45am, PCCA ,US
S.L. Green U.S. Men's Championships Qualification Draw   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Gill, Harrison  , Darien,CT
 2.  Lovejoy, Spencer W.  , Branford,CT
 3.  Joyce, Duncan  , Haverford,PA
 4.  Khan, Imran  , Chesterbrook,PA
 5.  Hamada, Moustafa O  , Stamford,CT
 6.  Kelly, Atticus D  , Hartford,CT
 7.  Leanza, Adrian  , Edgewater,CO
 8.  Judson, Travis W.  , Greenwich,CT
 9.  Ward, Dylan  , Philadelphia,PA
 10.  Fernandez, Christopher D  , Bronx,NY
 11.  Talbott, Nicolas  , Palo Alto,CA
 12.  Thompson, Brad  , Philadelphia,PA
 13.  Lasusa, Timothy  , New York,NY
 14.  Cromwell, David M.  , Baltimore,MD
 15.  Gould, Samuel J  , Cambridge,MA
 16.  Raho, Joseph  , Providence,RI
Women 35+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
Women 40+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
Women 40+/45+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Prockop, Hope Nichols Fri 3:40pm, PCCB Groton,MA
 2.  Kenney, Lissa Fri 4:20pm, PCCB ,NY
 3.  Lilien, Juliana L. Fri 4:20pm, PCCB Brooklyn,NY
 4.  Gabler, Jennifer K Sat 9:45am, PCC1 Westport,CT
 5.  Connolly, Leslie A Fri 3:40pm, PCCB Reston,VA
 6.  Fujimoto, Megumi Sat 9:45am, PCC2 West New York,NJ
Women 50+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Lilien, Juliana L. Sat 9:10am, PCCA Brooklyn,NY
 2.  Campion, Jill Sat 9:10am, PCCB ,
 3.  Kessler, Julie Sat 8:35am, PCC2 Ivyland,PA
 4.  Fedorowich, Beth Ann Sat 8:35am, PCC1 Pittsburgh,PA
 5.  Cameron, Leslie Sat 9:10am, PCCB Kenosha,WI
 6.  Gabler, Jennifer K Fri 1:00pm, PCC4 Westport,CT
 7.  Arango, Karen Fri 1:00pm, PCC3 Seattle,WA
 8.  Litt, Lisa Fri 1:00pm, PCC5 New York,NY
 9.  Waddington, Alison Fri 1:00pm, PCC4 Wasaga Beach,ON
 10.  Mehl, Kate Fri 1:00pm, PCC3 Bronx,NY
 11.  Cummin, Alexandra D. Fri 1:00pm, PCC5 Devon,PA
Women 55+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Campion, Jill Sat 8:35am, PCCB ,
 2.  Fedorowich, Beth Ann Sat 8:00am, PCCA Pittsburgh,PA
 3.  Rux, Margaret P. Sat 8:00am, PCCB Wyndmoor,PA
 4.  Mehl, Kate Sat 8:35am, PCCA Bronx,NY
 5.  Bachman, Laura Sat 8:00am, PCCB Seattle,WA
 6.  Doran, Barbara Fri 11:45am, PCC5 New York,NY
 7.  Mohohlo, Metja Fri 11:45am, PCC5 ,CT
 8.  Wagner, Gretchen S Sat 8:35am, PCCA Lake Oswego,OR
 9.  Avellino, Carolyn Fri 11:45am, PCC4 ,PA
 10.  Dawson, Andrea Fri 11:45am, PCC4 Moreland Hills,OH
Women 60+ Singles   View Draw   List Results
Name Start time City  
 1.  Grunberg, Carole A. Fri 11:10am, PCC3 Washington,DC
 2.  Roper, Diana Fri 11:45am, PCC3 Toronto,US
 3.  Rayfield, Beverly Fri 11:45am, PCC3 Linwood,NJ
 4.  Doran, Barbara Sat 8:00am, PCC1 New York,NY
 5.  Lurio, Margaret Sherry Fri 11:10am, PCC3 Merion Station,PA
 6.  Soppas, Penny Sat 8:00am, PCC2 Bryn Mawr,PA
Women 65+ Singles   View Draw  
Name Start time City  
No Players Found