Tournaments - Entrants by division

The Grand Open

Entrants by division

Men 3.0 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Frazier, Andrew D Sat 8:40am, PC 1 New York NY United States
 2.  Marmur, Julien I. Fri 6:20pm, PC 1 New York NY United States
 3.  Tostanoski, Edward Sat 8:40am, PC 2 New York NY United States
 4.  Cheng, Jacky Fri 6:20pm, PC 1 New York NY United States
 5.  Gushee, Charles Fri 7:00pm, PC 1 New York NY United States
 6.  Peppiatt, Geoffrey Fri 7:00pm, PC 1 New York NY United States
Men 3.5 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Esposito, Joseph Sat 8:00am, YC 1 New York NY United States
 2.  McGeoch, Cameron Sat 9:20am, YC 1 Houston TX United States
 3.  Didwania, Aneesh Fri 5:00pm, YC 3 Rego Park NY United States
 4.  Gerstein, Alan Fri 5:00pm, YC 3 Mount Kisco NY United States
 5.  Von Rosenbach, Alexander Sat 8:00am, YC 2 Brooklyn NY Canada
 6.  Khosla, Nikhil Fri 7:00pm, YC 3 Brooklyn WA
 7.  Rossi, Laurent Fri 6:20pm, YC 1 Manhattan NY United States
 8.  Mayrock, Bennett A. Fri 7:00pm, YC 1 New York NY United States
 9.  Krawczyk, Peter Fri 5:00pm, YC 1 NY United States
 10.  Libert, Peter Sat 8:40am, YC 2 New York NY United States
 11.  Vemuri, Amit Fri 6:20pm, YC 3 Brooklyn NY United States
 12.  Valles, Kevin Fri 5:40pm, YC 1 New York NY United States
 13.  Dunaif, Anthony Fri 5:40pm, YC 3 Brooklyn NY
 14.  Leece, Jamie O Fri 7:00pm, YC 3 Pleasantville NY United States
 15.  Garcia, Humberto Fri 5:40pm, YC 1 New York NY United States
 16.  Istel, John F. Sat 8:40am, YC 1 Brooklyn NY United States
 17.  Baird, Aaron M Fri 6:20pm, YC 1 Brooklyn NY United States
 18.  Rodermond, Justin Sat 8:00am, YC 3 New York NY
 19.  Burns, Brian A Fri 6:20pm, YC 3 New York NY United States
 20.  Habib, Philippe Fri 5:00pm, YC 1 New York NY United States
 21.  Malinowitz, Michael Sat 9:20am, YC 2 Clifton Park NY United States
 22.  Burlingame, Edward L Sat 8:40am, YC 3 N. Salem NY United States
 23.  Liftin, Eric Fri 7:00pm, YC 1 NY United States
 24.  Kubarych, Tim Fri 5:40pm, YC 3 New York NY United States
Men 4.0 Pool 1 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Lakhani, Samir Fri 7:40pm, YC 1 Pittsburgh PA United States
 2.  Ontanon, Santiago Sat 10:00am, YC 1 Sunnyvale CA United States
 3.  Belmadani, Driss Sat 10:40am, YC 1 Woodside NY Morocco
 4.  O'brien, Jonathan Sat 10:40am, YC 2 Nyc NY United States
 5.  Angwald, Viktor W Fri 7:40pm, YC 2 Brooklyn NY United States
 6.  Van Deventer, Hugh Sat 10:00am, YC 2 New York NY United States
 7.  McGeoch, Stuart Fri 7:00pm, YC 2 Houston TX United States
 8.  Mennitt, Reiji J. Sat 10:40am, YC 3 New York NY United States
 9.  Bhattacharjee, Ranjit Fri 7:40pm, YC 1 Bronxville NY United States
 10.  Pepper, Michael R Sat 9:20am, YC 3 Ridgewood NY United States
 11.  Kaplan, Christian Sat 10:00am, YC 1 Brooklyn NY United States
 12.  Miley, Harry W Sat 10:40am, YC 2 Columbia SC
 13.  Zied, Brian Sat 11:20am, YC 1 New York NY United States
 14.  McNeill, Mary Katherine Fri 7:40pm, YC 3 New York NY United States
 15.  Macleod, William B Sat 10:00am, YC 3 Ny NY United States
 16.  Moncho, Lee Sat 10:00am, YC 1 Southport CT United States
 17.  Ehrlich, Michael J.A. J. Fri 7:40pm, YC 3 New York NY United States
 18.  Singh, Mandeep Fri 7:00pm, YC 2 Long Island NY United States
 19.  Didwania, Bharat Fri 7:40pm, YC 2 Rego Park NY United States
 20.  Stevens, Jeff Sat 10:00am, YC 2 New York NY United States
Men 4.0 Pool 2 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Vilas, Alfredo R. Sat 11:20am, YC 3 Houston TX United States
 2.  Estrella, Fjord Sat 1:20pm, YC 3 New York NY United States
 3.  Provizor, Erez Fri 8:20pm, YC 3 Kingston ON Canada
 4.  Zimmer, Gabriel H Sat 12:00pm, YC 3 Brooklyn NY United States
 5.  Laguna, Julio Sat 11:20am, YC 2 Great Neck NY United States
 6.  Burns, Kyle J Sat 12:40pm, YC 1 New York NY United States
 7.  Harmon, Emlen Sat 1:20pm, YC 1 New York NY United States
 8.  Martin, Patrick F Sat 1:20pm, YC 1 New York NY United States
 9.  kong, derek Sat 12:00pm, YC 1 New Haven CT United States
 10.  Buckingham, William A Sat 1:20pm, YC 3 New York NY United States
 11.  Sheng, Young Sat 12:40pm, YC 3 Fort Lee NJ United States
 12.  Zranchev, Amanda Fri 8:20pm, YC 3 New York NY United States
 13.  Sherkow, Jake Fri 8:20pm, YC 1 Somerville MA United States
 14.  Aseff, Jorge Sat 12:00pm, YC 1 New York NY United States
 15.  McClintick, Chris Sat 12:40pm, YC 1 Astoria NY United States
 16.  Fearn, Rolland C Sat 11:20am, YC 3 Louisville CO United States
 17.  Miller, Cleve Sat 12:00pm, YC 3 Long Island City NY United States
 18.  Malitsky, Yuri Fri 8:20pm, YC 1 United States
Men 4.0 Singles Playoff   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Lakhani, Samir  , Pittsburgh PA United States
 2.  Provizor, Erez  , Kingston ON Canada
Men 4.5 Pool 1 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Snyder, David Fri 6:20pm, HC 6 New York NY
 2.  Somers, James E Sat 10:00am, HC 5 Brooklyn NY United States
 3.  Devorsetz, Sam Fri 7:00pm, HC 4 New York NY United States
 4.  Stephens, Willis H Sat 10:00am, HC 4 New York CT United States
 5.  Gormley, Scott Fri 5:40pm, HC 6 Whitby ON Canada
 6.  Schwartz, Alexander D Sat 10:40am, HC 4 Brooklyn NY United States
 7.  Hays, Jake Fri 6:20pm, HC 4 New York NY United States
 8.  Covarrubias, Jorge Fri 5:40pm, HC 4 OR Mexico
 9.  Braverman, Carlos Sat 10:40am, HC 7 Simsbury CT United States
 10.  Hedemann, Thomas Sat 10:00am, HC 6 Cheshire CT United States
 11.  Nussbaum, Zach Fri 6:20pm, HC 6 New Haven United States
 12.  Delicate, Robert Sat 10:00am, HC 7 Paramus NJ United States
 13.  Renon, Damien Sat 10:40am, HC 6 New York NY United States
 14.  Mald, Lance R Sat 10:40am, HC 5 Weston CT United States
 15.  Mills, David W Sat 10:00am, HC 5 Stamford CT United States
 16.  Didwania, Saumya Fri 6:20pm, HC 4 New York NY United States
 17.  Limaye, Atul Fri 5:40pm, HC 4 New York NY United States
 18.  Oblamski, Clair Fri 7:00pm, HC 5 New York NY United States
 19.  Davidson, Guy Fri 7:00pm, HC 4 New York NY United States
 20.  Fjermedal, Glen Fri 6:20pm, HC 5 Victor NY United States
 21.  Ennis, Brian Fri 5:40pm, HC 6 Charlestown RI United States
 22.  Pulles, Sergio Fri 6:20pm, HC 5 Chestnut Ridge NY United States
 23.  Lee, Sudhamma Fri 7:00pm, HC 5 NY
Men 4.5 Pool 2 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Zolnosky, Eric Sat 12:00pm, HC 6 Woodbury MN United States
 2.  Chun, Hunter Sat 11:20am, HC 7 White Plains NY United States
 3.  Shapiro, Robert M. Sat 11:20am, HC 6 Brooklyn NY United States
 4.  Sunderland, Bradford Sat 12:00pm, HC 4 East Greenwich RI United States
 5.  Tiltmann, Erik Sat 11:20am, HC 5 New York NY United States
 6.  Moadel, Samantha Sat 12:00pm, HC 5 Old Westbury NY United States
 7.  Swanson, Daniel Sat 12:40pm, HC 6 New York NY United States
 8.  Tatti, Nicholas Fri 7:00pm, HC 6 New York NY United States
 9.  Tiger, Alexander E Fri 7:40pm, HC 6 Green Pond NJ United States
 10.  Vadera, Sameer Fri 8:20pm, HC 4 Pickering NJ Canada
 11.  Joublin, Matthieu Fri 7:40pm, HC 4 Simsbury CT United States
 12.  Berger, Alex Sat 9:20am, HC 6 New York NY United States
 13.  Knapp, Geoff Sat 11:20am, HC 4 Darien CT United States
 14.  Lambert, John-Paul Fri 8:20pm, HC 5 Whitby ON Canada
 15.  Duffy, Liam H Fri 8:20pm, HC 5 Richmond VA United States
 16.  Warner, Andrew Fri 8:20pm, HC 6 Brooklyn NY United States
 17.  Ashfaq, Arif Fri 7:40pm, HC 5 Lexington SC
 18.  Bekic, Michael Fri 7:40pm, HC 5 Pickering ON Canada
 19.  Garrett, Benjamin Fri 8:20pm, HC 4 Forest Hills NY United States
 20.  Curley, Morgan Fri 7:00pm, HC 6 Red Hook NY United States
 21.  Osborne, Robert C. Fri 8:20pm, HC 6 United States
 22.  Roger, Michel Fri 7:40pm, HC 4 Brooklyn NY United States
 23.  Charbonneau, Trevor Fri 7:40pm, HC 6 Pickering ON Canada
Men 4.5 Singles Playoff   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Chun, Hunter  , White Plains NY United States
 2.  Snyder, David  , New York NY
Men 5.0 Pool 1 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Wan, Brian Sat 8:40am, EQ 3 New York NY United States
 2.  Uribe, Andres Sat 9:20am, EQ 2 New York NY Colombia
 3.  Yang, Carl Fri 5:40pm, EQ 3 New York NY United States
 4.  Peppiatt, Jonah A Sat 9:20am, EQ 1 Brooklyn NY United States
 5.  Miller, Henry Fri 5:40pm, EQ 3 Philadelphia PA United States
 6.  Sluder, John C. Sat 8:40am, EQ 1 Sudbury MA United States
 7.  Duff, Rob M Sat 9:20am, EQ 2 Madison NJ South Africa
 8.  Kresberg, Robert B. Fri 5:40pm, EQ 1 New York NY United States
 9.  Robie, Chip Sat 9:20am, EQ 3 New York NY United States
 10.  Mukherjee, Mithun Sat 9:20am, EQ 4 Rochester NY India
 11.  Reiss, David P. Sat 9:20am, EQ 3 Fairfield CT United States
 12.  Kansky, Jan E Sat 8:40am, EQ 2 Arlington MA United States
 13.  Murthy, Praveen Fri 5:40pm, EQ 1 New York NY
 14.  Li, Jimmy Y Sat 8:40am, EQ 4 Mountain View CA United States
 15.  Gordon, Bruce B Sat 8:40am, EQ 3 New York NY United States
 16.  Gaddipati, Sarat Sat 8:40am, EQ 2 Hartford CT United States
 17.  Chokshi, Ashesh Fri 5:40pm, EQ 2 Marietta GA United States
 18.  Uprichard, David E Sat 8:40am, EQ 4 Old Lyme CT United States
 19.  Skiff, Shepard S. Fri 5:40pm, EQ 2 Brooklyn NY United States
Men 5.0 Pool 2 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Almeida, David Sat 10:40am, EQ 4 Charlotte NC
 2.  Cabrera, Danny Sat 10:00am, EQ 3 New York NY United States
 3.  Diebolt, Alexandre Sat 10:40am, EQ 3 New York NY United States
 4.  Ray, Abir Sat 10:40am, EQ 3 Washington DC United States
 5.  Caplan, Mac Sat 10:00am, EQ 3 Boston MA United States
 6.  Clarke, Carter Fri 6:20pm, EQ 1 New York NY United States
 7.  Gallagher, Peter Sat 10:40am, EQ 2 New York NY United States
 8.  Hernady, Eric B Sat 10:00am, EQ 1 Fairport NY United States
 9.  Jamshed, Saad Sat 10:00am, EQ 2 Pittsford NY United States
 10.  Wall, Thomas R Fri 6:20pm, EQ 1 New York NY United States
 11.  Mansour, Ahmed Sat 10:00am, EQ 4 Rhinebeck NY United States
 12.  You, Michael Sat 10:00am, EQ 2 Piscataway NJ United States
 13.  Mehdi, Ali R. Sat 10:40am, EQ 2 New York NY United States
 14.  Ball, Russell C. Fri 6:20pm, EQ 2 Gladwyne PA United States
 15.  Gemma, Peter A Fri 6:20pm, EQ 2 Barrington RI United States
 16.  Lilien, Juliana L. Fri 5:40pm, EQ 4 Brooklyn NY United States
 17.  Goldberg, Aaron Fri 5:40pm, EQ 4 Brooklyn NY United States
 18.  Vig, Chetan Sat 10:00am, EQ 4 New York NY United States
 19.  De Marffy, Tom M Sat 10:40am, EQ 1 New York NY United States
Men 5.0 Singles Playoff   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Almeida, David  , Charlotte NC
 2.  Miller, Henry  , Philadelphia PA United States
Men 5.5 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Charlton, Harry T Fri 7:00pm, EQ 3 Bronxville NY United States
 2.  Sharma, Sumer Sat 11:20am, EQ 3 New York NY United States
 3.  Miller, Roger Fri 6:20pm, EQ 4 Portland OR United States
 4.  Clark, Alastair Fri 7:00pm, EQ 3 New York NY United States
 5.  Gill, Sandeep S Fri 7:00pm, EQ 2 New York NY United States
 6.  Hope, Jonathan Fri 7:40pm, EQ 3 England
 7.  Mohsin, Mubarak M. Sat 11:20am, EQ 1 Abu Dhabi BC United Arab Emirates
 8.  Sayward, John Sat 11:20am, EQ 4 Branford CT United States
 9.  Rao-Chakravorti, Tarit Fri 7:00pm, EQ 1 Brookline NY United States
 10.  Talwar, Anuroop Fri 7:00pm, EQ 2 New York NY India
 11.  Riddall, Owen Fri 7:40pm, EQ 3 Fairfax VA United States
 12.  Marmur, Jonathan Fri 6:20pm, EQ 4 New York NY United States
 13.  Hassan, Usmar Fri 7:00pm, EQ 1 Lahore Pakistan
Men 6.0 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Musto, John B Fri 8:20pm, PC 2 Stamford CT United States
 2.  Park, Luke Fri 7:40pm, EQ 4 New York NY United States
 3.  Bassil, Gabriel Fri 7:40pm, EQ 4 Brooklyn NY United States
 4.  Thompson, Brad Fri 12:00pm, EQ 1 Philadelphia PA
 5.  Hoefs, Ben Fri 12:00pm, EQ 1 Alexandria VA United States
 6.  Reed, Nick Fri 8:20pm, PC 2 Forest Hills NY United States
 7.  Sharma, Pranav Fri 7:00pm, EQ 4 Mississauga ON Canada
Women 3.0 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  McGeoch, Jennifer Fri 5:00pm, PC 1 Houston TX United States
 2.  Honig, Rachel L. Fri 9:20am, PC 2 New York NY United States
 3.  Honig, Rachel L. Fri 9:20am, PC 1 New York NY United States
 4.  Mehdi, Alizeh Fri 12:40pm, PC 2 New York CA United States
 5.  Barbato, Kristin Fri 9:20am, PC 2 New York NY United States
 6.  Collen, Peggy Fri 9:20am, PC 1 New York NY United States
Women 3.5 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Abramson, Jennifer S. Sat 10:40am, PC 2 Somerville MA United States
 2.  Meyers, Rachel Sat 10:40am, PC 1 Waban MA United States
 3.  Meyers, Rachel Sat 10:40am, EQ 3 Waban MA United States
 4.  Mehl, Kate Sat 10:00am, PC 1 Bronx NY United States
 5.  Simons, Barbara Sat 10:40am, PC 1 New York NY United States
 6.  Habbas, Amy E. Sat 10:00am, PC 2 New York NY United States
 7.  Withington, Marcy K Sat 10:00am, PC 2 Old Lyme CT United States
 8.  Busey, Amy E. Sat 10:00am, PC 1 Brooklyn NY United States
 9.  Wainwright, Elizabeth K. Sat 10:40am, PC 2 New York NY United States
Women 4.0 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Women 4.5 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Cameron, Leslie Fri 7:40pm, PC 1 Kenosha WI United States
 2.  Callahan, Juliet W. Sat 11:20am, PC 2 New York NY United States
 3.  Sacchetto, Connie Fri 8:20pm, PC 1 Sudbury ON Canada
 4.  Wheeler, Virginia Fri 7:40pm, PC 1 Larchmont NY United States
 5.  Schoenberg, Pam Fri 8:20pm, PC 1 South Salem NY United States
 6.  Pongor, Mariah T Sat 11:20am, PC 1 NY United States
Women 5.0 Singles   View Draw  
Name Start time City State Country of Citizenship  
No Players Found
Women 5.5 Singles   View Draw  
Name Start time City State Country of Citizenship  
No Players Found