Tournaments - Entrants by division

2017 Chilton Investments North American Open

Entrants by division

Men Professional Doubles Q1   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Bews, Adam
     /Kelly, Peter A.
Fri 12:00pm, FC St Louis
/Brooklyn
MO
/NY
Scotland
/United States
 2.  Mehmund, Aurangzeb
     /Khan, Faraz
Thu 7:00pm, GCC Miamisburg
/Old Greenwich
OH
/CT
Pakistan
/United States
 3.  Purrazzella, Joseph
     /Dinerman, Robert
Thu 7:00pm, GCC Norwalk
/New York
CT
/NY
United States
/United States
Men Professional Doubles Q2   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Kenny, Liam
     /McAtee, John C.
Thu 6:30pm, RHC Greenwich
/Greenwich
CT
/CT
Ireland
/United States
 2.  Hollings, Joshua J
     /Lasusa, Timothy
Thu 6:30pm, RHC Nobleton
/Old Lyme
ON
/CT
Canada
/United States
 3.  Burns, Bobby P
     /Bamber, James
Fri 1:00pm, RHC New York
/Greenwich
CT
/CT
United States
/England
Men Professional Doubles Q3   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Eyles, Rodney
     /Learoyd, Andy
Thu 6:00pm, GCC New York
/Mamaroneck
NY
/NY
Australia
/England
 2.  McDavid, Robert A
     /Perkiomaki, Adam
Thu 6:00pm, GCC East Orange
/Stamford
NJ
/
United States
/Finland
 3.  Scharff, Steven A
     /McArthur, Greg
Fri 12:00pm, RHC Greenwich
/Irvington
CT
/NY
United States
/Scotland
Men Professional Doubles Q4   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Leeuw, Clinton W
     /Hartigan, William B.
Thu 7:30pm, RHC New York
/Concord
NY
/NH
South Africa
/United States
 2.  Baglio, Carl J
     /Judson, Travis W.
Fri 1:00pm, FC Long Island City
/Greenwich
NY
/CT
Canada
/United States
 3.  Quan, Valentin
     /Martin, Neil
Thu 7:30pm, RHC Mercersburg
/Belfast
PA
/CT
El Salvador
/Ireland
Pro Men Doubles Main Draw   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
 1.  Bews, Adam
     /Kelly, Peter A.
Fri 5:30pm, GCC St Louis
/Brooklyn
MO
/NY
Scotland
/United States
 2.  Qualifier, __
     /Qualifier 4b, __
 , New York
/New York
NY
/NY
United States
/United States
 3.  Lim, Randy J.
     /Vargas, Andres F.
Fri 7:45pm, GCC New York
/New York
NY
/NY
Malaysia
/Colombia
 4.  Hartigan, William B.
     /Leeuw, Clinton W
Fri 4:30pm, GCC Concord
/New York
NH
/NY
United States
/South Africa
 5.  Khan, Imran
     /Park, Gregory O
Fri 5:00pm, RHC Buffalo
/Somers Point
NY
/PA
United States
/United States
 6.  Qualifier, __
     /Qualifier 1b, __
 , New York
/New York
NY
/NY
United States
/United States
 7.  Qualifier, __
     /Qualifier 3b, __
 , New York
/New York
NY
/NY
United States
/United States
 8.  Bassett, Graham
     /Reid, Fred
Fri 6:45pm, GCC Philadelphia
/Toronto
PA
/ON

/Canada
 9.  Stait, Alex M
     /Garno, Edmund
Fri 8:15pm, RHC Ardmore
/Haverford
PA
/PA
England
/United States
 10.  Ferreira, Michael
     /Badan, Yvain
Fri 8:15pm, RHC New York
/Stamford
NY
/CT
England
/Switzerland
 11.  Qualifier, __
     /Qualifier 2b, __
 , New York
/New York
NY
/NY
United States
/United States
 12.  Bamber, James
     /Burns, Bobby P
Fri 5:00pm, RHC Greenwich
/New York
CT
/CT
England
/United States
 13.  Jenson, Matt
     /Arnold, Scott
Fri 5:30pm, GCC Brunswick
/Toronto
GA
/ON
Australia
/Australia
 14.  Johnstone, Shaun
     /Swanepoel, Jacques
Fri 7:15pm, RHC Locust Valley
/New York
NY
/NY
Zimbabwe
/South Africa
 15.  Mathur, Manek
     /Mudge, Damien
Fri 4:30pm, GCC Brooklyn
/Long Island City
NY
/NY
India
/United States
 16.  McArthur, Greg
     /Scharff, Steven A
Fri 6:00pm, RHC Irvington
/Greenwich
NY
/CT
Scotland
/United States
 17.  Nanda, Raj
     /Leach, Clive I.
Fri 7:45pm, GCC new York
/Jersey City
NY
/NJ
Australia
/England
 18.  Russell, John
     /Berg, Viktor
Fri 7:15pm, RHC Havertown
/Scottsdale
PA
/AZ
England
/United States
 19.  Samper, Bernardo
     /Chaudhry, Baset A
Fri 6:45pm, GCC Rye
/New York
NY
/NY
Colombia
/United States
 20.  Smith, Jonny P.
     /Callis, Christopher C.
Fri 6:00pm, RHC New York
/Wyndmoor
NY
/PA
England
/United States