Tournaments - Entrants by division

The Hyder Trophy

Entrants by division

Men 3.0 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Aslam, Saad P. Sat 11:30am, HC2 Sewickley PA United States
 2.  Eliosoff, Jacob Sat 11:30am, HC3 New York NY Canada
 3.  George, Thomas Sat 11:30am, HC1 Brooklyn NY United States
 4.  Giordano, Carl Fri 6:30pm, HC3 New Vernon United States
Pending Waitlist
 1.  Lehv, Peter Fri 6:30pm, HC4 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Lenoci, Christopher Sat 11:30am, HC3 New York NY United States
 2.  Lora-Michiels, Michael Fri 6:30pm, HC4 Great Neck NY United States
Pending Waitlist
 1.  Mahboob, Ashar Sat 11:30am, HC2 New York NY United States
 2.  Powell, William H Sat 12:00pm, HC4 Long Island City NY United States
Pending Waitlist
 1.  Prager, Gideon Fri 6:30pm, HC3 New York NY United States
Men 3.5 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Bhavsar, Auggie H Fri 7:00pm, HC1 New York NY United States
 2.  Bloch, Stephen Sat 9:30am, HC2 Westport CT United States
 3.  Delo, Dirk A Sat 9:30am, HC4 Riverside CT United States
Pending Waitlist
 1.  Devorsetz, Sam Fri 5:30pm, HC1 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Diaz, Diego Sat 9:00am, HC1 New York NY United States
 2.  Garcia, Humberto Fri 7:00pm, HC3 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  George, Thomas  , Brooklyn NY United States
Pending Waitlist
 1.  Green, James Sat 9:30am, HC3 Frenchtown NJ United States
 2.  Gross, John R. Sat 9:00am, HC4 Floral Park NY United States
Pending Waitlist
 1.  Hidary, Jack Fri 5:30pm, HC1 Tarrytown NY United States
 2.  Katsky, David Fri 5:30pm, HC4 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Li, Jimmy Y Fri 7:00pm, HC2 Mountain View CA United States
 2.  McLaren, Will Fri 7:00pm, HC4 Greenwich CT Brazil
Pending Waitlist
 1.  Michaelis, Henry B. Fri 7:00pm, HC3 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Miggins, Daniel S. Fri 7:00pm, HC1 Short Hills NJ United States
Pending Waitlist
 1.  Moura, Pedro Fri 5:30pm, HC2 Pittsburgh PA United States
 2.  Pepper, Michael R Sat 9:30am, HC1 Ridgewood NY United States
Pending Waitlist
 1.  Prager, Gus Fri 5:30pm, HC3 New York NY United States
 2.  Prasad, Jay V. Fri 7:00pm, HC4 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Singh, Akshay Fri 5:30pm, HC3 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Stevens, Jeff Sat 9:00am, HC3 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Tatti, Nicholas Fri 7:00pm, HC2 New York NY United States
 2.  Woolnough, Christopher J. Sat 9:00am, HC2 New York NY United States
 3.  Zhou, Jason Fri 5:30pm, HC4 New York NY United States
Men 4.0 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Eisemann, Zach Fri 6:30pm, HC2 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Ellen, David G Fri 6:00pm, HC1 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Entwistle, Daniel J Sat 10:30am, HC4 New York NY
 2.  Evans, Dane M. Fri 6:00pm, HC4 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Fu, Aaron Fri 6:30pm, HC2 Hong Kong
 2.  Fu, Andrew C. Sat 10:30am, HC3 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Key, Jamel Sat 10:30am, HC2 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Kochhar, Aditya Fri 6:00pm, HC3 New York India
 2.  Law, Arthur Fri 6:00pm, HC4 Astoria NY United States
 3.  Lorenzo, Timon F. Sat 11:00am, HC4 New York NY United States
 4.  Macleod, William B Sat 11:00am, HC3 Ny NY United States
 5.  Malik, Hammad Fri 6:00pm, HC1 Edison NJ United States
Pending Waitlist
 1.  Mansfield, Ian Fri 6:00pm, HC2 New York NY
Pending Waitlist
 1.  Nathanson, Reuben P. Sat 11:00am, HC3 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Powell, Brendan Sat 11:00am, HC2 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Prokes, Ona Sat 11:00am, HC1 Rego Park NY United States
 2.  Pulles, Sergio Fri 6:00pm, HC3 Chestnut Ridge NY United States
Pending Waitlist
 1.  Shariff, Hariz Fri 6:00pm, HC2 New York NY United States
 2.  Singh, Rohan Fri 6:30pm, HC1 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Stefanoni, Marina E Sat 10:30am, HC2 Darien CT United States
Pending Waitlist
 1.  Wilhelm, Charles C. Fri 6:30pm, HC1 Yorktown NY United States
 2.  Young, Isabel Sat 10:30am, HC1 Annapolis MD United States
Men 4.5 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Ahuja, Aditya V Fri 6:30pm, SCLA3 New York NY United States
 2.  Ashraf, Firaz Fri 6:30pm, SCLA4 Queens NY United States
 3.  Carter, Steven Fri 6:00pm, SCLA1 New York NY United States
 4.  Chhikara, Aditya Fri 6:00pm, SCLA1 Brooklyn NY United States
 5.  Chlipala, Jason Fri 6:30pm, SCLA4 New York NY United States
 6.  Duffy, Samuel K. Fri 6:00pm, SCLA2 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Lo, Jeffrey Fri 6:30pm, SCLA3 Oklahoma City OK United States
 2.  Menon, Ullaas Fri 5:00pm, YC1 Edison NJ United States
Pending Waitlist
 1.  Rothenberg, Garon G. Fri 6:00pm, SCLA2 Brooklyn NY United States
 2.  Saleh, Olivier Fri 5:00pm, YC1 Montreal QC Canada
 3.  Sanger, Aman Fri 7:00pm, SCLA4 New York NY United States
 4.  Solecki, A.J. Sat 10:00am, SCLA5 Brooklyn NY United States
 5.  Swanson, Daniel Fri 7:00pm, SCLA4 New York NY United States
 6.  Tkachev, Dima Sat 10:00am, HC4 New York NY United States
Men 5.0 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Amir, Yassin Sat 11:15am, SCLA3 Tuckahoe NY United States
Pending Waitlist
 1.  Bassil, Jacob Sat 10:00am, SCLA2 Brooklyn NY Lebanon
 2.  Boulan, Ignacio R.  , New York NY United States
 3.  Charlton, Joshua R Fri 10:30am, SCLA1 Brooklyn NY United States
 4.  Geisser, Dan Fri 10:30am, SCLA1 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Hill, Graham F. Fri 7:15pm, SCLA2 Darien United Kingdom
 2.  Kamdem, Ronald Sat 11:15am, SCLA2 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Li, Nathan Sat 11:15am, SCLA2 Alhambra CA United States
Pending Waitlist
 1.  Lilien, Juliana L. Sat 10:30am, SCLA4 Brooklyn NY United States
 2.  Mansour, Ahmed Sat 10:30am, SCLA4 Rhinebeck NY United States
Pending Waitlist
 1.  Mawji, Daelum A Sat 10:00am, SCLA2 New York NY United States
 2.  Perkins, Floyd P Sat 2:30pm, HC1 New York NY United States
 3.  Ray, Abir Sat 10:30am, SCLA2 Washington DC United States
Pending Waitlist
 1.  Rhee, Jacob Fri 7:15pm, SCLA3 Englewood Cliffs NJ United States
 2.  Scherl, Michael P Sat 11:15am, SCLA1 Englewood NJ United States
Pending Waitlist
 1.  Sharma, Sumer Sat 11:15am, SCLA4 New York NY United States
 2.  Skiff, Shepard S. Fri 7:15pm, SCLA2 Brooklyn NY United States
Pending Waitlist
 1.  Teiger, Evan C  , San Francisco CA United States
 2.  Webster, Kincade G. Fri 7:15pm, SCLA3 Darien CT United States
Men 5.5 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Bassil, Gabriel Fri 5:30pm, SCLA2 Brooklyn NY United States
Pending Waitlist
 1.  Clark, Alastair Fri 6:30pm, SCLA2 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Geisser, Dan Fri 5:30pm, SCLA1 New York NY United States
 2.  Gill, Sandeep S Fri 7:00pm, SCLA3 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Giordano, Burke S. Fri 6:30pm, SCLA2 New Vernon NJ United States
 2.  Goldberg, Alec Fri 5:30pm, SCLA4 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Greenberg, Matthew R Sat 9:45am, SCLA1 New York NY United States
 2.  Imoro, Osuman Fri 6:30pm, SCLA1 New Haven CT United States
Pending Waitlist
 1.  McCafferty, Calvin Fri 5:30pm, SCLA1 Philadelphia PA United States
Pending Waitlist
 1.  Molinari, Luis H Fri 5:30pm, SCLA4 Happy Valley OR Brazil
Pending Waitlist
 1.  Reed, Nick Fri 6:30pm, SCLA1 Forest Hills NY United States
Pending Waitlist
 1.  Reeves, Edward C Fri 7:00pm, SCLA3 New York NY United States
 2.  Rose, Terrance Fri 5:30pm, SCLA3 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Sayward, John Fri 5:30pm, SCLA2 Branford CT United States
Pending Waitlist
 1.  Walker, Adam K Fri 5:30pm, SCLA3 Brewster NY United States
Men 6.0 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Amir, Karim Fri 5:00pm, SCLA1 Tuckahoe NY United States
Pending Waitlist
 1.  Arjoon, Alexander P Fri 5:00pm, SCLA2 East Coast Demerara NY Guyana
Pending Waitlist
 1.  Brail, Jordan M Fri 5:00pm, SCLA1 New York NY United States
 2.  Cady, Brian B Fri 6:00pm, SCLA3 New York NY United States
 3.  Douglas, Andrew P. Fri 6:00pm, SCLA3 Brooklyn NY United States
 4.  Gill, Jonathan Fri 6:00pm, SCLA4 Darien CT United States
 5.  Kriete, Andrew Sat 9:00am, SCLA1 Cincinnati OH United States
 6.  Leong, Le Roy Sat 9:00am, SCLA3 New Haven Malaysia
 7.  Marks, Edward H. Sat 9:00am, SCLA4 New York NY United States
 8.  McCafferty, Max Fri 6:00pm, SCLA4 Philadelphia PA
 9.  Morris, William D. Sat 9:00am, SCLA2 Bronxville NY United States
 10.  Salem, Assem Y Fri 5:00pm, SCLA2 Staten Island NY United States
Men's Professional   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Alexander, Zac Thu 6:30pm, SCLA Norwalk Australia
 2.  Ball, Bradley Thu 12:30pm, SCLA Ipswich United Kingdom
 3.  Bassett, Graham Thu 6:30pm, SCLA Morristown NJ United States
 4.  Callis, Christopher C. Thu 8:30pm, SCLA Wyndmoor PA United States
 5.  Cheng, William Thu 6:30pm, SCLA Brooklyn NY United States
 6.  Chin, Richard A Thu 7:30pm, SCLA Riverdale NY Guyana
 7.  Cuskelly, Ryan Thu 5:30pm, SCLA Greenwich Australia
 8.  Detter, Johan Thu 5:30pm, SCLA Conshohocken PA United States
 9.  Essam, Yehia Thu 5:30pm, SCLA New York NY United States
 10.  Gordon, Christopher Thu 5:30pm, SCLA Jackson Heights NY United States
 11.  Illingworth, Julian T. Thu 8:30pm, SCLA portland OR United States
 12.  Khan, Faraz Thu 12:30pm, SCLA Stamford CT United States
 13.  Leach, Clive I. Thu 7:30pm, SCLA Jersey City NJ England
 14.  Nanda, Raj Thu 5:30pm, SCLA new York Australia
 15.  Sobhy, Omar Thu 5:30pm, SCLA Baltimore MD United States
 16.  Walters, Lewis Thu 6:30pm, SCLA Jamaica Jamaica
Women 3.0 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Bloch, Haley Sat 11:30am, YC1 Westport CT United States
 2.  Broughman, Denitza D Sat 11:30am, YC1 New York NY United States
 3.  Dadlani, Deepa Sat 8:30am, SCLA5 New York NY United States
 4.  Kim, Dorothy Sat 11:30am, YC2 Brookline MA United States
Pending Waitlist
 1.  Lampietti, Alessandra M. Sat 11:00am, YC2 New York NY United States
 2.  Lehv, Clara Fri 6:30pm, YC1 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Li, Yue Fri 6:30pm, YC1 New York NY United States
 2.  Rolfe, Isabella Sat 8:30am, SCLA5 Greenwich CT United States
Pending Waitlist
 1.  Shang, Andrea Sat 11:30am, YC2 NEW YORK NY Canada
Pending Waitlist
 1.  Withington, Marcy K Sat 12:00pm, YC2 Old Lyme CT United States
Women 3.5 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Arroyo, Patricia Fri 6:00pm, YC2 New York NY United States
 2.  Basar, Alison M Sat 10:00am, YC2 Brooklyn NY United States
Pending Waitlist
 1.  Bates, Lorraine L. Sat 10:30am, YC2 Binghamton NY United States
 2.  Craig, Danielle A. Sat 10:30am, YC1 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  De La Vega, Cristina Sat 10:00am, YC1 Greenwich CT United States
Pending Waitlist
 1.  Gaddis, Vivian Fri 6:00pm, YC1 Chicago IL United States
Pending Waitlist
 1.  Glassman, Toni Fri 6:00pm, YC2 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  Kala, Magdalena Sat 10:30am, YC2 Boston MA United States
 2.  Kapoor, Sara M. Sat 10:00am, YC2 New York NY United States
 3.  Sklar, Lauri Fri 6:00pm, YC1 Long Island City NY United States
Women 4.0 Singles   View Draw  
Name Start time City State Country of Citizenship  
No Players Found
Women 4.5 Singles   View Draw   List Results
Name Start time City State Country of Citizenship  
Pending Waitlist
 1.  Chugh, Mira Fri 5:30pm, YC1 New Canaan CT United States
 2.  Fujimoto, Megumi Fri 5:30pm, YC2 West New York NJ Japan
Pending Waitlist
 1.  Gabler, Jennifer K Sat 9:00am, SCLA Westport CT United States
Pending Waitlist
 1.  Keil, Barbara Sat 9:30am, YC1 Wayne NJ United States
Pending Waitlist
 1.  Lau, Rebecca Fri 5:30pm, YC1 Mississauga ON Canada
Pending Waitlist
 1.  Maroc, Kristi Sat 9:30am, YC2 San Diego CA Australia
Pending Waitlist
 1.  Robinson, Olivia Fri 5:30pm, YC2 New York NY United States
Pending Waitlist
 1.  sands, ginger Sat 9:00am, SCLA5 New York DC United States
Pending Waitlist
 1.  Schoenberg, Pam Fri 5:00pm, YC2 South Salem NY United States
 2.  Valvani, Noor Fri 5:00pm, YC2 New York City NY United States
Pending Waitlist
 1.  Young, Isabel Sat 9:30am, YC1 Annapolis MD United States
Women 5.0 Singles   View Draw  
Name Start time City State Country of Citizenship  
No Players Found
Women 5.5 Singles   View Draw  
Name Start time City State Country of Citizenship  
No Players Found